Volkswagen Polo 1.4 Comfortline

Volkswagen Polo 1.4 Comfortline
VW'nin küçük otomobil Polo, ilk kez 1975 yılında yollara çıkmıştı. 2001 yılına kadar iki kez baştan aşağı yenilenen ve iki kez de makyajlanan Polo'nun dördüncü nesli, 2001 yılının sonlarında Avrupa'da satışa sunuldu. Türkiye'de mart ayı ortasında ithal edilen yeni Polo'nun ilk etapta 1.4 litre 75 HP'lik versiyonu satışa sunuldu. Üç ve beş kapılı karoserlerle satılan otomobilin Primeline, Trendline ve Comfortline olmak üzere üç farklı donanım versiyonu bulunuyor. Nisan ayında satışa sunulacak olan 1.4 litre 100 HP motorlu Polo'ysa Highline donanım paketiyle ithal edilecek. Bu modelin hemen ardından da 1.4 litre 75 HP'lik TDI versiyonu yollara çıkacak.

Karoser, iç mekan

Yeni Polo'nun ölçülerine bakıldığında ağabeyi Golf’e, tasarımına bakıldığındaysa kardeşi Lupo'ya yaklaştığı görülüyor. Yerini aldığı üçüncü nesil Polo'dan 15.4 cm daha uzun olan yeni Polo'nun (3897 mm) yüksekliği 4.7 cm (1465 mm), genişliği de 1.8 cm (1650 mm) artmış. ilk kez Skoda Fabia'da kullanılan platform üzerine geliştirilen yeni Polo'nun 2460 mm'lik aks mesafesi de eskisinden (2405 mm) 55 mm daha uzun. Tüm bu artışlar, yeni Polo'nun eskisine göre daha geniş iç mekan sunmasını sağlıyor. İç mekandaki genişlemeyi biraz daha vurgulamak gerekirse, yeni Polo'nun kompakt sınıftaki Golf’ten 25 cm kadar daha kısa olduğunu, aks mesafesininse sadece 5 cm kadar daha az olduğunu söyleyebiliriz. Tüm bunların yanı sıra, Polo'nun Golf'ten yaklaşık 5 cm daha yüksek yapısı, baş mesafesinde avantaj bile sağlayabiliyor. VW’nin minik otomobili Lupo'nun bir adım ötesine geçen çift yuvarlak farlı bir burun yapısına sahip olan Polo'nun büyük stop lambaları, Golf’le Lupo'nun bir sentezi gibi görünüyor. Beş kapılı Polo'nun C sütunundaki camlar, hem iç mekanın daha aydınlık olmasını hem de Golf’teki gibi bir görüş sorunu doğmasını engelliyor. Polo'nun iç mekanında yine Lupo ve Golf'ten esintiler bulunuyor. Orta konsolu eskisine göre biraz daha yukarı çekilen yeni Polo'nun gösterge tablosu Golf ve Passat'la aynı yerleşime sahip. Bir önceki Polo'da da Lupo'nunkine benzer bir kokpit kullanılmıştı. Kokpitin alt kısmını boydan boya geçen raf, eğimli yapısı sayesinde birçok küçük eşyaya ev sahipliği yapabiliyor. Radyo-teyp ve klima sistemiyle vites kolunun önündeki eşya gözleri de kullanışlılığı artırıyor. Kapı kolçağına yerleştirilen elektrikli cam ve ayna kumandaları, kokpitin solundaki far grubu kumandası, diğer VW modellerinden tanıdık. Yeni Polo'nun boyutlarındaki artış bagaj hacmini de etkilemiş. Eski versiyonda 245 litre olan bagaj hacmi 270 litreye yükselmiş. Arka koltukların asimetrik olarak katlanmasıyla bagaj hacmi 1030 litreye kadar kademeli olarak genişletilebiliyor.

Motor, performans
Polo 1.4'te kullanılan 1390 cc hacmindeki 16 supaplı ve çok noktadan enjeksiyonlu motor eski versiyonda da görev yapıyordu. Lupo ve Golfun yanı sıra Seat, Skoda ve Audi'nin de bazı modellerinde kullanılan motor 5000 d/d'de 75 HP güç, 3800 d/d'de 126 Nm tork üretiyor. 16 supaplı motorların üst devirlerdeki alışıldık canlılığı bu motorda pek yaşanmıyor. Zaten maksimum güç devrinin 5000 d/d olması bu tip motorlarda rastlanan bir durum değil. Alt ve orta devirlerde canlı olan motor, eskisine göre daha kısa oranlı viteslerin (birinci vites hariç) kullanıldığı şanzımanın da yardımıyla Polo'ya ataklık kazandırıyor. Buna karşılık 5000 d/d'yi geçtikten sonra gücün belirgin bir şekilde azalması, aracın yüksek hızlara tırmanmasını geciktiriyor. Devir göstergesindeki kırmızı çizgi 6000 d/d'de başlasa da Polo'nun motoru 5800 d/d civarında vites değiştirilmesini istiyor. Polo motorunun gaz pedalından gelen emirlere biraz geç tepki vermesi ve biraz gürültülü çalışması da dikkat çekiyor. Polo 1.4 Comfortline'la yaptığımız hızlanma ölçümlerinde aynı motora sahip eski versiyondan daha kötü değerler elde ettik. Ancak bunda 60 kg daha fazla olan ağırlık ve 175/65 R 13'ten 185/60 R 14'e büyüyen lastikler de etkili oluyor. O'dan 100 km/s hiza 12.4 saniyede ulaşan yeni Polo eskisinden (11.7 sn) 0.7 sn daha yavaş kalıyor. 60-100 km/s hızlanma disiplininde dördüncü viteste 12.1 sn, beşinci viteste de 16.4 saniyelik değerler kaydedildi. Eski Polo'yla aynı şartlarda, dördüncü viteste 10.2 sn, beşinci viteste de 16.2 sn'lik dereceler elde edilmişti. 90-120 km/s hızlanmadaysa yeni Polo, dördüncü viteste 10.3 sn, beşinci viteste de 13.9 sn'lik değerler sundu. Eski versiyonda bu değerler sırasıyla 8.8 sn ve 13.7 sn'ydi. Yeni Polo 1.4, test şartlarında 100 km'de 7.6 litre yakıt tüketti. Eski versiyonun testinde elde edilen tüketim değeri 8.3 litreydi. Bu da performansın düşmesine karşın yakıt tüketiminde olumlu yönde gelişme olduğunu ortaya koyuyor. Yeni Polo, 45 litrelik deposuyla 592 km menzile ulaşabiliyor.

Kullanım, konfor
Yeni Polo'nun önde modifiye edilmiş MacPherson, arkadaysa burulma kiriş arka aksı başarılı yol tutuş özellikleri sunuyor. Her ne kadar virajlarda karoser yatsa da Polo'yu izinden çıkarmak o kadar kolay değil. Genel olarak yeterli konfor sunan süspansiyon sistemi, kasisli yollarda karoserin salınıma girmesini engelleyemiyor. Bu da zaman zaman rahatsızlığa sebep olabiliyor. Elektrohidrolik direksiyon sistemi tepkileri biraz gecikerek veriyor ve hissizliği virajlarda sürücüyü huzursuz edebiliyor. Daha açıkçası, zemin durumu ve lastiklerin tutunmasıyla ilgili zayıf bilgilendirme, sürücüye sürprizler yaşatabilir. Buna karşılık direksiyonun manevralardaki hafifliği ve hiza göre sertliği çok iyi ayarlanmış. Kalın A sütunu nedeniyle virajlarda görüş kısıtlanabiliyor. Bunun dışında yeni Polo'da görüş alanı oldukça geniş. Dış aynalar da yeterince büyük ve soldaki çift açılı. İç mekanda kullanımı zor olan en dikkat çekici kumanda, ön koltuk sırtlık ayar düğmeleri. Kapı tarafına yerleştirilen bu dairesel ayar düğmeleri çok dar bir alanda kalıyor. Orta konsoldaki bardaklığın çok hızlı şekilde yerinden çıkması da şaşırtıyor. Elektronik klimanın sıcaklık havalandırma hızının radyo düğmeleri gibi çevrilen düğmelerle ayarlanması çok pratik. Geniş ve biraz yüksek konumlu koltukların yanal yükseltileri 75 HP'lik bir araç için yeterli. Polo'nun 270 litrelik bagajı kullanışlı ve genişletilebilmesi olumlu. İşçilik ve malzeme kalitesi eskisine göre daha yüksek olsa da silecek ve sinyal kolları gibi bazı detaylarda vasat malzemeye rastlanıyor. Kullanımı kolay ve keyifli olan Polo, şehir içindeki ataklığıyla göz dolduruyor. Daha da önemlisi Polo'nun dört tekerlekte diskten oluşan ABS ve EBD destekli fren sisteminin başarısı. Polo, testlerde 100 km/s hızla yapılan frenlerde 39 metrede durdu. Bu değer kendi sınıfındaki en başarılı değer olduğu gibi birçok kompakt sınıf otomobilden de daha iyi. Fren pedalının kolay dozlanması da önemli bir özellik. ABS devreye girdiğinde pedalın biraz sertleşmesi. Kısa duruş mesafesi ve dozlama kolaylığının yanında göz ardı edilebilir. 1.4 litrelik motorun gürültülü çalışma karakteri kendini rölantide ve yüksek hızlarda daha çok belli ediyor. Ses yalıtımına biraz daha fazla önem verilebilirdi.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !